The ruins of Orahovica

18.09.2011.

Dejan… on vam je glavni i odgovorni krivac što su se Šapice “navukle” (ili se polako “navlače” na geocaching.. Kao da nam nije bilo dovoljno samo lutanje planinom.. Sada se uz lutanje, bacamo i na “potragu za blagom”, popularnu svjetsku igru pod nazivom “geocaching”.

Igra je u svijetu poznata više od deset godina, dok se kod nas tek zadnjih par godina počinje polako   pokretati. “Cache” je vodonepropusna kutija, koja obavezno sadrži bilježnicu i olovku, kako bi se njen nalaznik mogao potpisati. Osim bilježnice, kutija može sadržavati raznorazne predmete. Obično su to igračke, suveniri, kovanice… sitnice, koje nemaju neku pravu novčanu vrijednost, ali su pronalazaču zanimljive. Osnovno pravilo geocachinga nalaže da, ukoliko uzmete neki predmet iz kutijice, obavezno ostavite jedan svoj, za sljedećeg pronalazača.

Tragajući za geocachingom u našoj okolici, pronašli smo dva, povoljna za kombinaciju planinarenja i “potrage za blagom”. Odlučili smo se za orahovački, koji se sastoji od tri točke. Skupila se čak i poveća ekipa Šapica – nas čak 7, od kojih neki po prvi put s nama! Na žalost, idejni začetnik ideje o geocachingu kod Šapica, DD, bio je spriječen, kao i naše osječke Šapice 🙁 .

Koordinate prve točke pronašli smo na internetu, te smo, naoružani informacijama o početnoj lokaciji (Hvala Čajo! Hvala Miro!) krenuli u potragu. Prvu kutijicu pronašli smo bez ikakvih problema. Dočekale su nas lista pronalazača, par sitnica, igračkice te koordinate druge točke, za koju smo od prije znali da se nalazi na Ružica gradu. Sretni, poneseni uspjehom i brzim pronalaskom prve točke, krenuli smo po drugu. Ehhh.. Kad bi sve bilo tako lako…

Mala digresija… dođem ja jučer u dućan i na polici 10 vrsta jaja.. koji vrag?! xxs, s, l, m, razne veličine, dobro da još nema raznih oblika, hoćeš kvadratne, okrugle, ovalne… plave, zelene, žute…?! Sigurno se pitate kakve veze sad imaju jaja s koordinatama..? E pa imaju… Koordinate koje smo pronašli na prvoj točki bile su zapisane u formatu  DDD MM.MMM, a Mišin GPS ima prikaz samo u formatu DDD MM SS.SSS… Da postoji sto načina zapisivanja jedne te iste koordinate, doznala sam tek po povratku u civilizaciju…  Decimalni,  DDD MM.MMM, DDD MM SS.SSS,  WGS84 Datum, NAD27, WGS84 Datum, British Grid!!! Sve i da sam znala ranije, još uvijek ne znam kako izračunati iz jednog načina u drugi.. Uglavnom, da skratim priču – GPS nam nije bio od koristi za 2. lokaciju 🙁 pa smo se bacili na vizualnu potragu, koja niti nakon ure ipo nije dala rezultata. Poraženi, krenuli smo prema Starom gradu, gdje se nalazi treća točka. Dok je većina Šapica marendala i odmarala, šaponja Mario je bez problema pronašao i zadnju kutijicu. Uzeli smo jednu igračkicu, jednu ostavili, te se upisati u knjižicu. Ove godine, osim nas, tek je jedna ekipa pronašla kutiju 🙁

Bili smo na Starom gradu bar deset puta, a nikad nismo ni pomislili da bi se u tim ostacima mogla kriti neka kutijica sa zanimljivim predmetima, modernog doba. Ni vi to niste znali sigurno 🙂 Nikad nije kasno da riješite “The ruins of Orahovica”.

Sljedeći vikend Šapice rješavaju misteriju blaga skrivenog na Jankovcu 🙂 Jankovački geocaching je single, tj. samo je jedna kutijica, pa ćemo nakon, nadamo se uspješnog, pronalaska, baciti i neki đir. Očekujemo i vas 🙂

Ivona Lozić

 

Internet je naše igralište - midnel.hr